Programmi struktuur

Vaatleme väikest C-keelset programmi:



//üks väike C-keelne programm

#include <stdio.h>

int main(void)
{
   printf("\nMulle meeldib progeda!\n");
   return 0;
}


//üks väike C-keelne programm
See on kommentaar. Kui rida algab kahe kaldjoonega (//) siis ei mõjuta see mitte kuidagi programmi käitumist. Mitmerealiste kommentaaride puhul märgitakse kommentaar alguseks /* ning kommentaari lõpuks */

#include <stdio.h>
Selliselt pannakse kirja eelprotsessori korraldused. Programmitekstile lisatakse standardfunktsioone kirjeldusi (prototüüpe) sisaldavate teekide sisu.

int main(void)
Peaprogramm - funktsioo nimega main. Just sellest funktsioonist algab kõikide C-keele programmide täitmine - sõltumata main funktsiooni asukohast programmi koodis. Funktsiooni väärtuseks on täisarvuna esitatav veakood. Sulgudes olev võtmesõna void näitab, et antud juhul funktsioonil parameetreid ei ole. Loomulikult on vajadusel võimalik parameetreid ka kasutada.

{}
Selliste looksulgude vahel paikneb antud juhul funktsiooni main kirjeldus. Üldjuhul paigutatakse looksulgude vahele C-keele funktsioonide kirjeldusi. Sulu "{" tähenduseks võib pidada "algus" ning sulu "}" tähenduseks "lõpp". Suuremates programmides on funktsioonis kindlasti ka kasutatavate muutujate deklaratsioonid.

printf("\nMulle meeldib progeda!\n");
printf on üks C-keele väljastusfunktsioonidest. Antud juhul väljastatakse ekraanile rida Mulle meeldib progeda!, millele järgneb reavahetus (\n)

return 0;
Programmi töö lõpus tagastatakse operatsioonisüsteemile täisarvuline väärtus 0. Tegemist on tihedalt kasutatava programmi lõpetamise viisiga, mis näitab, et programmi töö õnnestus ja ühtegi viga selle täitmisel ei olnud (just seda tähendabki veakood 0)



Üldine C-keeles kirjutatud programmi struktuur on seega järgmine:
  • Eelprotsessori korraldused
  • Funktsioonide prototüübid (funktsiooni tüübi ja parameetrite määramine)
  • Muutujad (globaalsed ja lokaalsed) ja konstandid
  • Funktsioonid
  • NB! Igas C programmis peab olema main funktsioon


Videoõpetus: lihtsa tervitusprogrammi koostamine C-keeles